Waarom het wel meevalt met warmtepomp en netcongestie

Afbeelding bekijken op volledige grootte
Ronald Schilt: "Netcongestie is in andere landen misschien minder urgent, maar het speelt overal."

Foto: Herbert Wiggerman

Netcongestie? Het valt erg mee met het energieverbruik en de netbelasting van individuele warmtepompen, stelt Merosch op basis van eigen onderzoek naar cijfers. Ronald Schilt over het rapport en aanbevelingen richting overheid, netbeheerders, fabrikanten en installateurs.

‘Meer collectieve aandacht voor het individuele spoor’, is de titel van het rapport dat Merosch in november uitbracht. Dat is een doordenkertje.

“Over die titel is een poosje nagedacht. ‘Meer aandacht voor het individuele spoor’ is één deel van het betoog. Dat ‘collectief’ wijst ook nog op iets anders. Individueel all electric verdient wat ons betreft meer aandacht om een paar redenen. De eerste is: het wordt verreweg het meest toegepast. Als we van het aardgas afgaan zijn er – grote stappen, snel thuis – twee opties: individueel met een warmtepomp, óf er komt een warmtepijp voorbij. De toepassing van de warmtepomp gaat vijf keer zo snel als de warmtenetten. Dat heeft allerlei oorzaken, maar kijk je naar prognoses, dan zullen we meer woningen op warmtepompen dan op warmtenetten zien. Echt een factor drie tot vijf keer zo veel. We zien daarbij situaties waarbij de ketel eruit gaat en – hup – de warmtepomp erin. Dat gebeurt. Gevolg? Hoog energieverbruik, hoge netbelasting. Dat is natuurlijk zonde. Daartegenover staat een aanpak van het hele huis met vloerverwarming, isolatie en de warmtepomp. Dan heb je als resultaat een enorm laag energieverbruik en een lage netbelasting.

Er zit nogal wat verschil tussen die twee situaties – dat is geen gerommel in de marge, maar echt een factor 4 qua energieverbruik. Als je dat in ogenschouw neemt en kijkt hoe de overheid de warmtepomp stimuleert, dan zit daar nauwelijks sturing in. Alsof beide goed is. Dat is jammer, want dat zorgt ook voor slechte verhalen op verjaardagen.

Ons betoog is dus: er is een veel groter perspectief voor warmtepompen dan we denken. Tegelijkertijd: dat perspectief moeten we wel goed invullen. Dat zou meer aandacht moeten krijgen.”

Premium artikel

Het artikel dat je probeert te lezen is een  Premium  artikel
 Premium  artikelen zijn alleen toegankelijk voor abonnees van Installatie.

>> Log gratis in als abonnee van Installatie < <

 

Probeer Installatie 7 dagen gratis

Tijdens deze proefperiode krijg je toegang tot het digitale vakblad én alle premium artikelen op installatie.nl.
Stopt automatisch.

Start proefperiode

 

Toch liever een abonnement? Voor € 7,95 per maand (excl. btw) sluit je een premium abonnement af.
Zo heb je altijd toegang tot de laatste ontwikkelingen uit de installatiebranche.

Word premium abonnee

 

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

Week van de CO-certificering - 27 t/m 31 oktober bij Installatie!

Alles wat je moet weten over de CO-certificering in één week. Met webinars, podcasts, expertportretten, checklists en whitepapers krijg je inzicht in techniek, praktijk en beleid – én tools om direct mee aan de slag te gaan.