Tariefsverhoging… maar met hoeveel?

Afbeelding bekijken op volledige grootte

Foto: Shutterstock

Kijk, dat is nog eens een goede richtlijn. Samen met Installatie.nl hield Bol Adviseurs dit najaar een poll onder ruim 300 installateurs. Belangrijkste vraag: met hoeveel ga jij je montage-uurtarief per 1 januari 2026 verhogen? Daar komt een gemiddelde tariefsverhoging uit van tussen de 4,5 en 5 euro per uur. We hebben daarbij ook gekeken of er een verschil zit tussen wat kleine en grote bedrijven doen en in hoeverre installatiebedrijven hun projectenbonden uren in rekening brengen.

Doorberekenen

Zoomen we wat verder in op de resultaten van de poll dan zien we dat veruit de grootste groep installateurs (45 procent) zijn montage-uurtarief vanaf 2026 verhoogt met 4 tot 6 euro. 30 procent met 1 tot 3 euro en 20 procent verhoogt zijn tarief zelfs met meer dan 7 euro per uur. We hebben daarbij ook gemeten in hoeverre de grootte van het bedrijf invloed heeft op de hoogte van de indexatie. Daarbij zien we dat de bedrijven vanaf 25 medewerkers hun tarief net iets meer verhogen dan gemiddeld. Maar eigenlijk zijn die verschillen tussen kleinere en grote bedrijven maar minimaal.

Interessanter is om te zien hoe de tariefsverhoging zich verhoudt tot de kostprijs die de afgelopen jaren behoorlijk doorstijgt. Dit jaar komt die al uit op zo’n 89 euro en in 2026 gaat die al naar de 93 euro per uur. Dat is dus een jaarlijkse stijging van zo’n 3 tot 4 euro per uur. Als je dat afzet tegen de gemiddeld genoemde tariefsverhoging – van tussen de 4,5 en 5 euro per uur – dan kun je de conclusie trekken dat we in de branche onze kosten dus durven door te berekenen. Zelfs net iets meer dan de stijging van de kostprijs.

Oplopende kostprijs

Die oplopende kostprijs blijft een dingetje waar ik op blijf hameren. Vandaar dat we in de poll ook hebben gekeken in hoeverre alle projectgebonden uren in rekening worden bracht. Bijvoorbeeld van de tekenaar, werkvoorbereider of projectleider. Grote voordeel van het doorberekenen van alle projectgebonden uren is dat je de totale kosten over meerdere uren kan verdelen. Waardoor die kostprijs in 2026 daalt van zo’n 93 euro naar ergens tussen de 72 en 75 euro. Als je de projectgebonden uren in rekening gaat brengen, kan je montage-uurtarief naar beneden.

Wat we in de poll zien is dat 50 procent van de installateurs zijn projectgebonden uren in rekening brengt. Dat is zo’n beetje gelijk aan onze eigen jaarlijkse Benchmark, waarin we constateren dat steeds meer installateurs daarvoor kiezen. We hebben in de poll ook gekeken naar het verschil tussen wat grote en kleine bedrijven doen. Daarbij zien we dat bedrijven van ‘100 medewerkers en meer’ bijna allemaal hun projectgebonden uren direct maken. Bij bedrijven tussen de 25 en 100 medewerkers is dat tweederde, tussen de 5 en 25 medewerkers doet iets meer dan de helft dat en bij bedrijven tussen de 1 en 5 medewerkers is dat ook nog steeds 40 procent. Dat laatste verbaasde me zelfs een beetje. Ik had verwacht dat daar het percentage wat lager zou liggen. Al blijft de vraag of ze bij kleinere bedrijven ook echt zicht hebben op wat hun projectgebonden uren zijn.

Slotconclusie van de poll is wel dat we als branche onze kosten durven door te berekenen. Maar ook dat installateurs steeds vaker hun projectgebonden uren in rekening brengen. En dus ook de kleinere bedrijven!

Stefan van Maasakkers is adviseur bij Bol Adviseurs

Over Stefan van Maasakkers

Stefan van Maasakkers (1975) is adviseur bij Bol Adviseurs. Zijn kantoor heeft zich gespecialiseerd in de installatiemarkt en doet jaarlijks een benchmark onder zo’n tachtig installateurs. Prikkelt graag, spreekt de taal van de installateur en draait niet om de cijfers heen. Zijn doel: installateurs naar een hoger rendement leiden! Geeft ook workshops rendementsverbetering, onder andere voor Techniek Nederland.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

De Week van de CO-certificering gemist? Alle kennis nog beschikbaar!

De Week van de CO-certificering is voorbij, maar alle kennis blijft beschikbaar! Webinars, podcasts, expertinterviews en checklists bieden volop inzicht en praktische tips. Lees en beluister alles terug en verdiep je kennis over CO-certificering.