Waarom zou je als installatiebedrijf een mooi nieuw pand willen? En ook nog eens op een dure zichtlocatie. De klant komt er toch bijna nooit en boeit het ook niet hoe jouw bedrijf eruit ziet.
Zo dacht ik vroeger altijd. Maar daar ben ik anders over gaan denken. Want je doet het niet voor de klant. Maar voor het personeel. En wat het extra kost is snel terugverdiend als je kijkt wat het per jaar oplevert!
Kijk, daar werk ik!
Je ziet de nieuwe bedrijfspanden van installateurs nu als paddenstoelen uit de grond schieten. De ene nog fraaier dan de andere. Dat heeft twee redenen. De belangrijkste is natuurlijk dat het goed gaat met de branche. Er worden centen verdiend en die worden ook weer geïnvesteerd. Maar die bedrijfspanden – met vaak veel extra’s en ook nog eens op prachtige zichtlocaties – worden ook gebouwd vanwege de zogenoemde tertiaire arbeidsvoorwaarden. Oftewel: dat werknemers zich er thuis voelen. En daarvoor wordt alles uit de kast getrokken. De kantine wordt een omgebouwde kroeg waar op vrijdagmiddag gezellig de week wordt afgesloten en je ziet ook steeds vaker dat er een aparte sportruimte wordt ingericht, waar niet alleen het personeel maar ook de gezinsleden daarvan kunnen sporten. De klant maakt het nog steeds niet uit hoe dat nieuwe bedrijfspand eruit ziet, maar het personeel wel! Dat is wel gevoelig voor een fraai pand op een mooie zichtlocatie en denkt trots: ‘Kijk, daar werk ik!’

Bijkomend voordeel van een nieuw bedrijfspand is dat het er prettiger werken is. In plaats van de benauwde kantoorhokjes waar je met twee of drie collega’s zat, ontstaan er nu grotere open ruimtes met veel groen. En voor vergaderingen – of werknemers die zich even geconcentreerd terug willen trekken – zijn er aparte ruimtes ingericht. Voorzien van moderne digitale schermen, zodat er ook met de buitenwereld kan worden gecommuniceerd. Veel extra’s dus en natuurlijk hangt daar een prijskaartje aan.
Aantrekkelijke werkgever
Laten we eens inzoomen op die extra kosten. Gemakshalve gaan we uit van een installatiebedrijf van zo’n 30 tot 50 werknemers. Kies je voor nieuwbouw met veel extra’s voor het personeel en ook nog eens op een duurdere zichtlocatie dan kost dat zo’n half miljoen meer. Vooropgesteld, zo’n pand blijft z’n waarde vaak wel houden. Dus het is nooit weggegooid geld. Maar als we kijken naar de rente en aflossing, dan kost die extra investering van een half miljoen ‘slechts’ 50.000 euro op jaarbasis, gedurende twintig jaar.
Als je het op die manier terugrekent dan vallen die extra kosten dus eigenlijk wel mee. Zeker als je kijkt naar wat het oplevert: medewerkers die met plezier naar hun werk gaan! Je zult nooit weten of je werknemers hierdoor langer bij het bedrijf zullen werken. Maar als je beseft dat het invullen van een vacature en het inwerken van een nieuwe medewerker al gauw 30.000 euro kost, dan is die 50.000 euro snel terugverdiend.
Vroeger dacht ik als accountant altijd: een nieuw pand, waarom zou je dat als installatiebedrijf doen? Nee, niet voor je klanten, maar wel voor je personeel, zeg ik nu. Een fraai pand maakt je een aantrekkelijke werkgever. Daar komt bij: andere installatiebedrijven doen het ook. Dus je kunt haast niet achterblijven.
Stefan van Maasakkers is adviseur bij Bol Adviseurs

