fbpx
Nieuws

Nieuwe branchekoepel duurzame energie

Tien brancheverenigingen en 18 bedrijven participeren in een nieuwe koepelorganisatie voor duurzame energie. De Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) vertegenwoordigt circa 1.000 bedrijven en energiecoöperaties en heeft als doelstelling om voor 2050 een volledig hernieuwbare energievoorziening te realiseren. De NVDE zal fungeren als platform voor samenwerking binnen de duurzame energieketen en als gesprekspartner voor overheid en politiek. Voorzitter van de nieuwe vereniging is Teun Bokhoven. Oud-SER voorzitter en oud-Rabobank CEO Herman Wijffels leidt de adviesraad.

 

Teun Bokhoven
Teun Bokhoven

Krachtenbundeling

De NVDE bundelt grote en kleine brancheorganisaties en individuele bedrijven die op allerlei verschillende plaatsen in de keten actief zijn op het gebied van duurzame energie. “De bundeling van krachten weerspiegelt het besef dat er samenwerking nodig is om de transitie naar een duurzame energievoorziening succesvol en tijdig te realiseren en om de toekomstige energievoorziening als een duurzaam systeem stabiel te laten functioneren”, meldt de vereniging in een persbericht. De grote thema’s, zoals het flexibel maken van het energiesysteem voor variabel energie aanbod en vraag en de grote omschakeling van aardgas naar andere vormen van verwarming vragen volgens de NVDE om een brede samenwerking in de energieketen.

 

nvdeDe deelnemende brancheorganisaties blijven bestaan met hun eigen leden en brengen een deel en soms zelfs de volledige organisatie onder bij de NVDE, die opereert van uit Utrecht met een bijkantoor in Den Haag. Brancheorganisaties en de bedrijven die direct lid zijn van de NVDE bepalen samen de koers van de vereniging. 

 

Teun Bokhoven: “De kracht van de NVDE is een duidelijke focus op duurzame energie, met een brede blik vanuit de gehele keten: duurzame energieproducenten en coöperaties, landelijke en regionale systeembeheerders, energieleveranciers, toeleveranciers, en bedrijven die duurzame toepassingen zoals elektrisch laden en warmtepompen ontwikkelen.”

Rol voor fossiel 

De NVDE hanteert de volgende principes en uitgangspunten: 

  • concrete tussendoelen richting 2050 voor milieu, hernieuwbare energie en energiebesparing;
  • invoering van het ‘vervuiler betaalt’-principe;
  • de transitiefase naar duurzaam vergt ook een rol voor fossiel;
  • maximale toegankelijkheid van de energiemarkt voor nieuwkomers: burgers en bedrijven;
  • systeemkosten van energiegebruik en –productie beperken en toerekenen aan de veroorzakers daarvan;
  • flexibilisering van de energiemarkt als antwoord op vraag- en aanbod-onbalans;
  • de betrouwbaarheid van het toekomstige energiesysteem moet op het huidige hoge peil blijven;
  • ‘hernieuwbaar’ moet duurzaam zijn in de hele keten;
  • we maken geen keuze tussen hernieuwbare technologieën;
  • we hanteren interne gedragsregels omdat we een transparante vereniging willen zijn met een gemeenschappelijk belang.

 Leden van NVDE

 

Brancheorganisaties:

  • Bodemenergie NL
  • Duurzame Energie Koepel
  • Dutch Heat Pump Association
  • Holland Solar
  • Nederlandse Vereniging van Biomassa Ketel Leveranciers (NBKL)
  • ODE-Decentraal (Organisatie voor Duurzame Energie)
  • Pawex (Particuliere Windturbine EXploitanten)
  • REScoopNL
  • Warmtenetwerk
  • Nederlandse Wind Energie Associatie (NWEA)

Bedrijven:

  • ASN Bank
  • CE Delft
  • ECN
  • Delta
  • DNVGL
  • Eneco
  • Enexis
  • EN Natuurlijk
  • Gasunie
  • Greenchoice
  • NUON
  • PWC
  • Qurrent
  • Siemens Nederland
  • Stedin
  • Tennet
  • Warmtebedrijf Purmerend
  • Windunie

Geef een reactie

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.